Son Intrapreneur ve girişimci Steve Jobs

Son Intrapreneur ve girişimci Steve Jobs
Dr. Howard Edward Haller tarafından
Steve Jobs düzgün gelişen ve yenilikçi girişimci olarak tanınmış. Ama kişisel yaptığı kesin yayımlanan açıklamada tarafından işleri her bir Intrapreneur ve girişimci oldu! Kitleler için teknoloji yaratıcılık ve yenilik Steve Jobs tarafından geliştirilmiş malzeme oldu.
Steve Jobs, Apple’nın yönetim kurulu başkanı, terim “intrapreneurship.” popularizing özellikle yararlı Belirtildiği gibi işleri bir 30 Eylül 1985 “Newsweek” kısa makale “Macintosh takım normalde ne oldu gidiyor, özünde kişilerin, garaja geri, ama büyük bir firma bir grup intrapreneurship tanınan.”
Bu yılın başlarında, Şubat 4, 1985 TIME dergisi ve rsquos yazı ve ldquoHere Intrapreneurs gel ve intrapreneurial ruh rdquo tartışıldı. Yazmak-up intrapreneurship girişimler içinde AT&T, bilgi genel, DuPont ve Texas Instruments olarak etkili bir şekilde Apple, Satürn ortak motorlar içinde oluşturulması dahil.
Bir yan not, Apple Laptop ya da bilgisayar kendisi potansiyel olarak intrapreneurial bir girişim iki büyük şirketi personel bir akıbet olduğu gibi kadar oldu. Steve Jobs Atari ve Steve Wozniak (ve ldquoWoz ve rdquo) Hewlett Packard boy anda çalıştı çalıştı.
Esas olarak onun iş anlaşması yüzünden HP ile Wozniak gerçekten onun prototip ve ldquopersonal laptop ya da bilgisayar ve rdquo HP yönetici gerçekleştirmişti. Neyse ki için ve ldquoWoz ve rdquo ve işleri HP Executive tek taraflı kavramı etkisi için bir açıklamayla reddetti ve ldquowhat istiyorsunuz sıradan erkek ve kadınların yaptıkları bir kişisel bilgisayar ile? ve HP ret işleri mükemmel haber işitme üzerinde rdquo için bildirilir belirtildiği gibi ve ldquoWe ve rsquore yol! ve rdquo
Daha sonra erken 1980 yılında ve rsquos Steve Jobs ve seçilmiş grubu 20 Apple bilgisayar mühendisleri ayrılmış kendilerini yenilikçi ve intrapreneurially Macintosh bilgisayar üretmek için diğer Apple işçilerden (ve ldquoMAC ve rdquo). Bu intrapreneurial grup olma üzerinde o bir ve ldquocult ve rdquo Apple Pc içinde.
MAC grubu, Steve Jobs ve rsquo kişisel liderlik, altında işletilen tamamen bağımsız olarak ve kimseye elma müdahalelerden gerek kalmadan. Durum ile aşina olan bazı işleri ve onun mühendisler grubu oyun ve ldquowithout yetişkin denetimi ve rdquo izin ki yorumladı (İpucu: CEO Scully ve Apple Yönetim Kurulu).
Bu ayrı Apple intrapreneurship girişim sonunda Apple’nın dayanak noktası çözümleri ile rekabet. Bu rakipler ne sonunda Apple ve rsquos CEO’su John Scully ile işleri displeasured gelmek için liderliğindeki kısmını yapıldı. Scully daha sonra Steve Jobs (ki Scully daha sonra kabul hata onun yönü üzerinde) ateşlenmesine kurulu mücadele yol açtı.
İntrapreneurship, bazı durumlarda kurumsal Girişimcilik, adlı girişimci fikirler, yenilik ve başlamak-yukarıya iş stratejileri önemli (veya orta ölçekli) içindeki organizasyonu istihdam düşüncesi geliyor.
Müreffeh bir intrapreneur olmak sadece yaratıcılık veya bir fikir büyük bir ek gerektirir. Müreffeh intrapreneur paylaşımı ve bir tür bir fikir bastırıyor gerçek risk almaya hazır zorunda. Bir intrapreneur bir göreve odaklanmış işlevi içine gitmek ve her an onların intrapreneurial hedefi savunma harekete hazırlıklı olun için hazırlıklı olmak gerekiyor. Steve Jobs bu erdem sergilenmez.
İntrapreneurship adında ve sonuçları ve rdquo için ldquosecret silah. 3 M, Anakonda-Ericsson, Apple bilgisayar sistemi, AT&T, Corona veri sistemleri, veri genel, DuPont, GE, greentech, Lockheed, Prime Pc, Sony, Texas Instruments Toyota ve müreffeh diğer firmalar gibi yüksek teknoloji firmaları ve istihdam!
Terim ve ldquoIntrapreneurship ve rdquo son otuz yıldır kurumsal sözlük bileşeni olması için geldi. ZAMAN ve Newsweek makaleler her ikisi de 1985 yılında yayınlandı. Ama o süper Mini bilgisayar sistemi firma PR1ME dizüstü bilgisayar A.ş. (1977-1980) hakkında yazdı üç yıl önce Howard Edward Haller ve rsquos resmi akademik vaka çalışması ve Master ve rsquos tez dönem ve ldquointrapreneurship ve rdquo belgelenmiştir. Haller ve rsquos intrapreneurship çalışma üniversite tarafından (o zaman daha sonra Haller ve rsquos ikinci kitabı ve ldquoIntrapreneurship başarı ve rdquo Yayınlanan) 1982 yılında yayımlandı. Ve ldquoIntrapreneuring ve rdquo dönem yönetim danışmanı Gifford Pinchot III kitabında “Intrapreneuring” 1985 yılında yayımlandı tarafından popüler.
Son 3 yılda büyük ve küçük büyüyen kuruluşlar intrapreneurial etkinliği kendi örgütleri içinde izin ile tecrübe var. Çeşitli müreffeh intrapreneurial girişimler içeren akla gelen: Apple ve rsquos “Macintosh”, PR1ME bilgisayar ve rsquos “PR1ME Leasing,” 3 M ve rsquos “Post-It notlar,” Sony ve rsquos ve ldquoPlayStation, “ve W L Gore ve rsquos”İksiri gitar Sting satır.”
Steve Jobs ve ekipleri için yenilikçi çözümler de dahil olmak üzere, fantastik bir dizi sayesinde ama bunlarla sınırlı olmamak üzere: Apple Pc, Mac, iTune, iPad, iPhone, iCloud, Pixar ve çok daha fazlası. Ne bir miras! Sağ ol, Steve. Sen özledim ama unutulmadı.