Skolyoz hakkında bilmek istediğiniz herhangi bir şey

Skolyoz Nedir?
Skolyoz omurganın anormal kıvrılmasını öneren bir terimdir. Herkesin omurganın eğrileri vardır ancak skolyoz durumunda eğri anormaldir. Skolyozdaki omurga S veya C harfi gibidir. Omurgayı sırt veya cepheden görüntülediğimizde düz bir şekilde görünür ancak skolyozda eğri görünür. Omurganın lateral bir kavisidir.

Skolyoz, Yunanca “eğilme” anlamına gelen “skolyoz” kelimesinden gelir. Bu 3 boyutlu deformite konjenital, idiopatik veya bazı önemli duruma sekonder olabilir. Konjenital skolyozda vertebra anomalileri doğumda bulunur.

İkincil skolyoz, spina bifida, travma ve omurilik kas atrofisi gibi bazı nöromüsküler koşullar tarafından tetiklenebilir. Levaskoliosis, omurganın sol tarafa doğru kıvrıldığı durumdan söz eder.

Dekstrroskopi sırasında, omurga doğru kavisli. Skolyozun çoğu durumu bilinmemektedir. Bazı durumlarda skolyoz o kadar ciddidir ki normal akciğer fonksiyonlarını etkileyen akciğerler için sınırlı bir bölgeye ulaşılabilir.

Skolyoz Nedenleri:

Skolyozun en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1) Dejeneratif skolyoz, kemiklerin inceltilmesi (osteoporoz), travma ya da sırt üstü cerrahiye getirilir.
iki) Doğuştan skolyoz doğumda bulunur. Bebeğin kaburga veya omurganın yanlış oluşması nedeniyle oldu.
üç) Nöromüsküler skolyoz serebral felci içerir

Eğri, genelde gelişme spurları boyunca daha da kötüleşir.

Skolyoz Belirtileri:

Skolyozun en yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:

Düz olmayan omuzlar
Sırt ağrısı
Düzensiz kalçalar
Uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan hemen sonra omurga yorgunluğu.
Olağandışı kavisli omurga
Önemli omuz bıçağı
Aşırı skolyoz sert solunumu tetikleyebilir.

Teşhis:
Skolyoz klinik olarak teşhis edilir ve tarama testlerinde bir tıp uzmanı tarafından büyük oranda saptanır. Bir doktor sıklıkla hastanın yürüyüşünü, spina bifidanın belirtilerini / semptomlarını, refleksleri, kas tonusu ve diğer nörolojik muayeneleri değerlendirir.

Skolyozu değerlendirmenin olağan stratejisi X-ışınıdır. 20 dereceden daha fazla kavis genellikle cerrahi veya cerrahi olmayan müdahale gerektirir. Cerrahi seçimler skolyoz veya skolyoz cerrahisinde sırt desteği içerir. 70-90 eğriliği deforme bir şekil bozukluğu oluşturur. Ciddi skolyozda kardiyopulmoner zorluklar da farkedilir.

Tedavi:
Üretken tedavi için skolyozun gidişi ve eğrinin yeri bilinmelidir. İdiyopatik skolyoz hastalarının çoğunun çare bulmasına gerek yoktur, bu nedenle bile her altı ayda bir gözlem için bir doktora danışmalıdırlar. Gerçekten başarılabilir çünkü tanı koyunuza dayanarak arka ayrağı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bazen ameliyat gereklidir ve ameliyatın amacı anormal eğrisi mümkün olan kadar büyük bir oranda düzeltmektir.

Almanya’nın Asklepios Katharina çalışmasına göre Akupunktur sezonu Skolyoz belirtilerini düşürebilir, 16-35 derece eğriliği olan hastalara akupunktur tedavisi uygulanır. “Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi” de yayınlanan ek bir çalışma, akupunkturun yetişkin dejeneratif skolyozda özellikle rahatsızlığı azaltabildiğini göstermiştir. Skolyozun kayropraktik tedavisi egzersiz rutinleri, danışma, omurga manipülasyonu ve ayarlamadan oluşur.

Sırt rahatsızlığının çoğunda olduğu gibi hareket kabiliyetinde iyileşme ve gelişmiş güç, ağrıyı giderecek ve tekrar eden saldırılardan kaçınacaktır. Aşağıdaki prosedürler, omurgayı esnek tutmak ve güçlendirmek için kullanılır.

1) Fizik tedavi:
Chiropractors kas iskelet sistemi ile ilgilenir, bu nedenle katılık rahatlatmak ve eklemleri ve yumuşak dokuları güçlendirmek için birkaç egzersiz önerirler. Esneme veya güçlendirme egzersizleri idealdir.

2) Su terapisi:
Havuz veya su terapisi, yetişkin skolyoz için de iyi bir seçenektir. Yerçekimi ve vücudun yüzme etkisi her biri diğerine karşı müdahale ederek hastanın eklemler üzerinde gerginlik yaşayarak fiziksel egzersiz yapmasını sağlar. Kaslarınızı şekillendirmenin mükemmel bir yoludur.

3) Kayropraktik manipülasyon:
Manipülasyon ve ayarlama gibi taktikler, rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olan faset eklem hareketliliğini korur. Şiropraktik manipülasyonlar, nitelikli bir kayropraktik tecrübeli veya osteopatik doktor tarafından yapılmalıdır.

4) Destek:
Faset eklemlerinde gereksiz gerginliği önlemek için destekleri sıkıştırın. Sırttaki hareketin düşürülmesi önerilir. Ayırma aracının amacı, ağrıyı hafifletmek için gereken sırtın hareketini sınırlamaktır.

Omurga ayarlamaları ve manipülasyonu, elektrik stimülasyonu, topuk asansörleri, egzersiz ve iyileştirilmiş nihai sonuçlar için postüral danışmanlık ile zenginleştirilebilir.