Sahanda yumurta ve enginar B Vitamin Boost

Çeşitli besin proficiently yürütmek ve bütün gün genişletilmiş işlemek için fiziksel tekniği ile ihtiyaç vardır. Biyotin vitamin b7 da, kesinlikle hiç şüphesiz bir istisna değildir. Biotin faydaları gerçekleştirmek ve vücuttaki metabolik işlevleri çok çeşitli yardımcı özellikle önemlidir. Bu kesinlikle hücre solunum sırasında hangi hücreleri yöntemi tüm yöntemi programımızda bulunan sofra ürünleri desteklemek için sorumlu ajan ve güç haline çevirmek.

Metabolik işlevleri etkileyen ötesinde, biotin aynı zamanda hücre yenileme ve büyüme insan fiziksel hayati yağ asitlerinin sentezi ile birlikte teşvik gereklidir. Şanslı mıyız, biotin çoğumuz tüketmek gıdalarda hızlı ve son derece elde edilebilecek. Süt ürünler üstün miktarlarla biotin Ödülleri, en önemlisi yumurta vardır.

Biotin yemek mal mevcut en büyük düzeyleri yumurta içinde yer almaktadır. Bir yumurta hakkında sağlar sık sık bir çocuk ve de genç kadın veya erkek içinde haftanın bir günü için tatmin edici biotin 13-25 mcg. Sarısı, en büyük ve en biotin konsantrasyonları oluşan yumurta bölümüdür. Sabah yemek, bir öğle yemeği molası sırasında zevk almak veya yemek zamanı hatta mükemmel bir tarifi burada.

Yumurta sadece sabah yemek sırasında tüketilen değil, ancak özellikle beri günün enerji düzeyleri büyük üretiminin bu süre içinde ele haline önerilir. Tek ihtiyaç duyduğunuz hazırlık işlevi zaman yaklaşık yarım saat ve sen uzmanlık bu biotin avantajları ve aynı zamanda bir beslenme, keyifli yemek kurulacaktır.

LİSTE bir bileşenleri için BIOTIN olumlu yönleri

* sekiz bit konserve enginar dipleri, durulanır
* 4 çay kaşığı zeytin yağı, ek bakire, birkaç bileşenlerine ayrılmış
* 3 bırakır, garnitür için kıyılmış kekik (Aslında, tabii ki, kullanabileceği kurutulmuş ve hızlı bir şekilde tüm daha fazla ders daha sonra bırakın)
doğranmış 1/3 fincan pancetta (vejetaryen tabağı için isterseniz organik mantar dahil etmek için programlama yapabilirsiniz)
* 2 yemek kaşığı mayonez, tercihen azalma yağ
* İki yemek kaşığı sade düşük yağlı yoğurt, tercihen yağsız
* taze sıkılmış limon suyu 2 çay kaşığı
* 1 çay kaşığı normal su
* 6 tüm, büyük tavuk yumurtası (daha fazla biotin avantajları sahip öğe)
* iki çorba kaşığı krem peynir, eğer mümkünse indirdi yağlı
* ¼ çay kaşığı tuz

HAZIRLIK

* Güvenilir senin fırın ilk 425 derece F ila ön ısı
* Bir tam ölçekli kase, döküm enginar dipleri, zeytinyağı ve kekik enginar dipleri eklenen sızma zeytinyağı ile sık sık tamamen kapalı ve sonra topluca kekik ile dağınık emin birbirleriyle içinde.
* Eğer sırılsıklam enginar dipleri en iyi tarafı aşağı büyük bir pişirme pan yerleştirebilirsiniz.
* Pancetta eşit olarak dağıtılmış (veya alternatif olarak mantar) üzerine arka tarafı enginar dipleri ve enginar sadece git biraz altın artı gevrek pancetta başlıyor kadar pişirin. Bu normalde gerçekleştirmek için yaklaşık 12-14 dakika geçmesi gerekebilir.
* Zaman enginar hafifçe esmerleşme başlamak bekliyor, mayo fırçalamak, hiçbir maliyet yoğurt, limon suyu artı su tamamen birleşti bir kase kullanın ve doku pürüzsüz hale şişko.
* Beat yumurta, ek bir kase içinde.
* Eklenen sızma zeytinyağı mükemmel bir yapışmaz tavada orta ateşte yukarıda diğer iki çorba kaşığı ısınmak ve yumurta ve ayrıca katlama ve düzenli olarak karıştırma düzeltin. İki dakika pişirin sonra uzak ısı almak.
* Krem peynir, sadece 1 çay kaşığı kekik ve tuz katlayın.
* Hizmet için pişmiş yumurta, pancetta ve limon sos ile önde gelen bir kısmı ile pişmiş enginar dipleri en beğenilen. Arzu edilirse çok daha fazla kekik ile garnitür.