HTML5 için Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Html5, dünya çapındaki internetin en yeni sunum ve kodlama teknolojisidir. HTML5, netin medyaya, eğlenceye ve multimedyaya yardımcı olması ve barındırması için aynı zamanda kişilerin anladığı basitleştirmeyi mümkün kılar. Bu yeni teknolojilerin hayati bir unsuru, bilgisayar sistemlerinin komutları ve tarayıcıları daha kolay anlayabilmelerini sağlamaktır. Sözcük sözcüğüyle ilgili sözdizimsel özellikler, HTML’nin bu yeni sürümünde iyileştirilecek; video ve ses için daha önce yapılmamış olan senaryolar da dahil. Bu özelliklerin eklenmesiyle, herhangi bir cihazın multimedya içeriği ve imajı uygun şekilde ele alması basit olacaktır.

Başlangıçta Opera Software adlı bir firma tarafından tanıtılan HTML5 ilk olarak HTML’nin beşinci versiyonu olacak. HTML5 yalnızca cep telefonlarında değil, facebook tarafından ve diğer sürümlere ve tarayıcılara kıyasla yan yana duruyor. Apple, Google ve Flash gibi teknolojideki en önemli isimlerden bazılarıyla takım halinde olacaklar. HTML5, ayrıca uygulamalar ve hızlı indirmeler için cep telefonunuzdan da hazır olacak. Oyun ve multimedya da optimize edilecek.

HTML5’e eklenmesi gereken yeteneklerin çok daha fazlası, internet sayfaları için daha hızlı yükleme süreleri, çevrimiçi olarak daha hızlı ve daha saygın etkileşim ve yeni oyun yöntemleri. Bu yeni web dili, çevrim içi karşılaşmalarınızı bir tür yapacak ve sonuçta daha keyifli olması açısından devrim yaratacak. HTML, çağdaş teknolojilerdeki değişikliklerle sık sık evrimleşti; bu nedenle kuşağın hızına ayak uydurmak kritik önem taşıyor. HTML5, daha kullanıcı dostu ve modern hale gelecek şekilde, kodlamaya ya da web sayfalarını tasarlamaya çalışan insanlar için çok daha kolay olacak.

HTML, Köprü Metni İşaretleme Dili’nin (HyperText Markup Language) kısaltmasıdır ve bu, bilgisayar sistemleri ve dünya çapındaki webin ek biriyle etkileşime girip iletişim kurmasını, net pratik deneyim üzerinde kişiselleştirmeyi kolaylaştırır. Köprü Metni biçimlendirme dili, bir kelimeyi veya etiketi çevreleyen açılı parantezlerle yazılmıştır. Bu, PC’ye belirli bir sayfayı getirmesini, belirli bir ses veya video oynatmasını ve ekstrasını kullanmasını emreden bir komut verir. Yeni HTML5, çevrimiçi müzik veya videolardan zevk alabilmek için harici cihazlara gerek duymayacağınızdan emin olmak için videoyu doğrudan koduna ekleyecek. Bu, şu an karşıdan yükleyebileceğiniz diğer bazı video oynatıcıların olduğu gibi, önceki HTML’lerin videonun kodunu gömülü olmadığı için devrim niteliğindedir. Bu, bazı sorun giderme ve baş ağrılarını azaltır. Ayrıca yanlışlıkla bir virüs indirmekten daha az tehlikeniz olduğu için dizüstü bilgisayarınızdan da daha güvenlidir.

HTML5 şu ana kadar çıkacak en yeni HTML olacak ve 2022 yılına kadar tamamıyla uyumlu olmayan ve güncellenerek yapılan görüşmeler var. HTML’nin son biçimlendirme dili ile güncellendikten sonra on yıl geçti. HTML, kişinin hayati oluşturduğu bilgisayar sistem iletişim bloklarını oluşturur ve optimize edilmiş ve eğlenceli bir internet uzmanlığı sağlar.